Društvo za ugrožene narode: Sjećanje na genocid mora imati konsekvence

images

Trideset godina nakon genocida u Srebrenici ključni zahtjevi preživjelih i članova obitelji žrtava i dalje ostaju neispunjeni – upozorava organizacija Društvo za ugrožene narode (GfbV):

„Međunarodna zajednica je zakazala, a i dalje je na mrtvom kolosjeku. Sjećanje na više od 8.000 bošnjačkih dječaka i odraslih muškaraca ubijenih u julu 1995. je iznimno važno. Ono ne smije biti zamjena za političko djelovanje. Nužne i konkretne konsekvence bi trebale biti suočavanje s prošlošću, kao i efikasna prevencija“, poručuje Jasna Čaušević, referentica GfbV-a za prevenciju genocida i odgovornost za zaštitu, povodom 30. godišnjice masakra.

Društvo za ugrožene narode pozdravlja rezoluciju UN-a usvojenu u maju 2024., kojom se 11. juli proglašava Međunarodnim danom sjećanja na genocid u Srebrenici. No, prema riječima Čaušević, taj dan mora biti popraćen konkretnim mjerama:

„Nije dovoljno jednom godišnje verbalno izražavati tugu. Evropske države i institucije moraju jasno osuditi poricanje genocida, procesuirati zločine i aktivno pridonositi pravdi – osobito u Srbiji i u entitetu Republika Srpska, gdje se počinitelji i dalje veličaju, a žrtve kleveću.“  Među nužnim mjerama novog odnosa prema obračunavanju s prošlošću jesu i komemoracije širom Evrope, obrazovni programi i pojačani napori za pronalazak preostalih masovnih grobnica. Osim toga sve zemlje EU moraju podržati proces memorijalizacije i podržati kulturu sjećanja na cijelom području bivše Jugoslavije.

I danas, 30 godina nakon zločina, sudbina više od 800 žrtava još uvijek je nepoznata. Brojne obitelji nikada nisu dobile cjelovite ostatke svojih najmilijih.

„Kada se ove godine u Potočarima bude pokapalo još sedam žrtava (stanje 2. jula), to će uglavnom biti samo ostatci skeleta. Počinitelji su sustavno uništavali masovne grobnice kako bi prikrili tragove svojih zločina“, podsjeća Čaušević. „U međuvremenu sve više majki, braće i sestara žrtava umire, a da nikada nisu mogli dostojno pokopati ostatke svojih voljenih.“

Sutra, 10. jula 2025., Društvo za ugrožene narode zajedno sa zastupnicima njemačkog Parlamenta (Bundestaga) Michaelom Brandom i Adisom Ahmetovićem, organizira komemoraciju u njemačkom Bundestagu. Ondje će govoriti gosp. Nedžad Avdić, koji je preživio masovna strijeljanja 1995. godine.

„Izražavamo posebno poštovanje borcima za ljudska prava poput Avdića i Majki Srebrenice. Njihova neumorna borba za pravdu opominje sve nas. Sramotno je što su mnogi počinitelji još uvijek na slobodi“, dodaje Čaušević.

Društvo za ugrožene narode poziva na sudjelovanje u međunarodnim komemoracijama u Srebrenici i diljem svijeta. Sekcije u Njemačkoj i Bosni i Hercegovini apeliraju na njemačku Saveznu vladu da prizna svoju povijesnu odgovornost i odlučno djeluje protiv nacionalizma i etničke podjele na Zapadnom Balkanu.

„Genocid se nikada više ne smije ponoviti – a ‘Nikada više’ ne smije postati prazna fraza“, zaključuje Čaušević.

***

Planirani skupovi u sklopu obilježavanja 30. godišnjice genocida u Srebrenici koje je iniciralo ili u kojima sudjeluje Društvo za ugrožene narode

●10.07.2025: Komeorativni Skup u njemačkom Parlamentu (Bundestagu)

ORGANIZATORI: Jasna Čaušević  (Društvo za ugrožene narode);  Adis Ahmetović (zastupnik Bundestaga), Michael Brand ( državni sekretar, zastupnik Bundestaga), uz učešće  državne ministrice  Serap GÜLER, zastupnice Bundestaga,  Savezno ministarstvo vanjskih poslova Savezne Republike Njemačke. Panelisti: dr. Nedžad Avdić iz Srebrenice; Alexander Rothert, publicist;  Michaela Böttcher, član Uprave Društva za ugrožene narode

●11.07.2025.: MIRNI SKUP U SRCU BERLINA NA BRANDENBURŠKIM VRATIMA  gdje će biti postavljen transparent s imenima žrtava Srebrenice dug 100 m u organizaciji  Srebrenica Awareness Network e.V. i Društva za ugrožene narode (GfbV). Učesnici: između ostalih: Jasna Causevic, Jasmina Hostert ( Socijaldemokratska stranka Njemačke, zastupnica u njemačkom Bundestagu); Selma Jahic (Beč), Hedija Krdžić, Hazemina Donlagić, Meho Travljanin.

●11.07.2025.: 19:00 sati, komemorativni Skup u Svečanoj dvorani Zastupničkog doma Berlina (Abgeordnetenhaus Berlin, Niederkirchnerstraße 5, 10117 Berlin): „30 godina od genocida u Srebrenici“ pod nazivom: „Naša sjećanja, naše opomene. Protiv zaborava.“

Organizatori: Srebrenica Awareness Network e.V.,Berlin u suradnji s Gradom Berlinom i Ambasadom Bosne i Hercegovine u Njemačkoj. Pod počasnim pokroviteljstvom povjerenice Senata Berlina za participaciju, integraciju i migracije – gđe Katarine Niewiedzial. Ovom manifestacijom odaje se počast nebrojenim nedužnim muškarcima, ženama i djeci koji su stradali u genocidu, uz jasnu poruku da se takvi zločini nikada više ne smiju ponoviti.

About The Author